| Udgivet 7. oktober 2025 |
MARKETING MØDET MORS 2025: En Dag Fyldt med Viden, Netværk og Lokalt Engagement
Onsdag den 1. oktober 2025 blev en festdag for marketinginteresserede, da Morsø Erhvervsråd for anden gang afholdt MARKETING MØDET MORS – og version 2.0 blev en stor succes. Dagen bød på et stærkt program med lokale cases, skarpe oplægsholdere og masser af netværk og sparring.
En Energifyldt Start med Jesperhus
Dagen blev skudt i gang kl. 9.30 med et oplæg fra Henrik Munksgaard fra Jesperhus, som delte deres erfaringer med branding, oplevelsesøkonomi og hvordan man skaber en stærk visuel identitet, der engagerer både børn og voksne. Det var et inspirerende indblik i, hvordan en lokal virksomhed arbejder strategisk med marketing og storytelling.
Formiddagens Workshops: Fra Google Ads til Visuel Branding
Kl. 10.30 blev deltagerne fordelt på tre parallelle workshops, hvor de kunne dykke ned i konkrete marketingdiscipliner:
🎥 Malte og Sif fra Houe Film guidede deltagerne i “Plan for din visuelle tilstedeværelse”, med fokus på video, foto og hvordan man skaber indhold, der fanger og fastholder opmærksomhed.
🔍 Maibritt Rittermann holdt workshop om Google Ads, hvor hun gav indsigt i, hvordan man bliver synlig på Google og får mest muligt ud af sin annoncekonto.
📩 Nicolai Mortensen fra TEXTA satte fokus på E-mail marketing, og hvordan man skaber indhold, der bliver åbnet, læst og klikket på – med konkrete tips til at forbedre klikrater og engagement.
Frokost og Netværk
Kl. 12.00 blev der serveret frokost, og deltagerne fik mulighed for at netværke, dele erfaringer og knytte nye forbindelser på tværs af brancher og fagområder. Stemningen var afslappet, nysgerrig og fyldt med gode samtaler.
Eftermiddagens Workshops: Events, LinkedIn og E-commerce
Kl. 13.00 fortsatte programmet med endnu en runde workshops, hvor deltagerne igen kunne vælge mellem tre spændende emner:
🧩 Jakob Dyrbye fra Faust Dyrbye A/S holdt oplæg om fysiske events og messer, og hvordan man får mest muligt ud af sin deltagelse – både før, under og efter.
💼 Amalie Puggaard fra TEXTA delte sin viden om LinkedIn for virksomheder, med fokus på relevante opslagstyper, tone of voice og en introduktion til annoncering på platformen.
🛒 Kim Eriksen fra D’Tails præsenterede, hvorfor Shopify er den førende platform til moderne B2C e-commerce, og hvordan man som virksomhed kan udnytte dens muligheder til at skalere sin online forretning.
En Lokal Afslutning med Morsø Jernstøberi
Dagen blev rundet af kl. 14.30 med et oplæg med Ellen Philipsen Dahl fra Morsø Jernstøberi, som satte fokus på deres rejse, branding og hvordan en traditionsrig virksomhed arbejder med moderne kommunikation og markedsføring.
Tak for En Fantastisk Dag
Vi hos Morsø Erhvervsråd er dybt taknemmelige for den store opbakning. At så mange valgte at lægge vejen forbi Mors denne dag, bekræfter behovet for et lokalt og fagligt samlingspunkt, hvor marketingfolk kan mødes, lære og inspirere hinanden.
Vi Glæder Os Allerede til 2026
Med armene højt over hovedet og smil på læben ser vi frem til næste års udgave. MARKETING MØDET MORS 2026 bliver endnu større, endnu skarpere og forhåbentlig med endnu flere deltagere. Vi håber, at I vil være med igen – og tage kolleger med under armen.
Tak for en forrygende dag. Tak for jeres engagement. Tak for at I er med til at gøre Mors til et centrum for marketing og erhvervsudvikling.
På gensyn i 2026!
